🎄Cóż to był za rok!

W ostatnich dniach tego roku patrzymy z nadzieją na rozpoczęte współprace i nowe projekty. A był to rok niezwykle ciekawy.
Uwaga, to będzie długi, ale pełen zwrotów akcji wpis
Z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wspólnie wydałyśmy wspaniałą i bardzo potrzebną książkę "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego" pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman, a wydaną przez Wydawnictwo Czarne
Po raz pierwszy też wsparłyśmy organizowaną przez Muzeum Warszawy wystawę poświęconą dziewięciu niezwykłym kobietom z warszawskiej Pragi. Wystawa nosi tytuł "Prawobrzeżne" i można ją oglądać do lipca 2024 w Muzeum Warszawskiej Pragi Zanim się tam wybierzecie - posłuchajcie rozmowy live z kuratorką Jolantą Wiśniewską i kierowniczką Muzeum Warszawskiej Pragi Katarzyną Kuzko-Zwierz. Rozmowa jest dostępna na naszym profilu w sekcji Filmy. Warto wiedzieć, że o działania edukacyjne zadbają Ewelina Bartosik i Dorota Cieślik oraz m.in. CÓRY
Okazuje się, że zupełnie niespodziewanie instytucja muzeum dominowała w naszych działaniach w tym roku. Bo oto na horyzoncie pojawia się bliska naszym sercom idea Muzeum Historii Kobiet, która została powołana do życia przez osiem odważnych i mądrych kobiet. Dlaczego to miejsce powinno powstać jak najszybciej - możecie posłuchać w trzecim odcinku podcastu Poza nurtem, w którym o idei Muzeum opowiadają Agata Kominiak i Babka od histy.
I tu zatrzymajmy się na chwilę, bo podcast "Poza nurtem" jest naszym najnowszym projektem fundacyjnym, który daje nam bezmiar radości. W tym roku powstały cztery odcinki. Każdy z nich to rozmowa z niezwykle ważną dla nas osobą (lub osobami). Jak pewnie wiecie nasze motto brzmi: Wzmacniamy głos kobiet. Ten podcast to jeden z naszych sposobów, aby głos kobiet i tych, którzy dzielą nasze wartości był zdecydowanie bardziej słyszalny. Jeśli jeszcze nie słuchałyście_nie słuchaliście - naprawdę bardzo polecamy. Odcinki pojawiają się co dwa tygodnie na trzech platformach: Spotify, Apple i YouTube. A rozmowy prowadzi Kasia Jabłońska-Kuśmierek.
W ramach partnerstw wydawniczych powstała pięknie wydana książka "Niezłe szprychy" autorstwa Agnieszki Ejsmont. Znajdziecie w niej rozmowę z naszą ukochaną kolarką, założycielką Babska Korba - Aliną Kilian.
Ponadto, w naszym zaprzyjaźnionych organizacjach przez 365 dni działy się rzeczy niezwykłe:
Fundacja PasjoDzielnia zorganizowała Przegląd Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata oraz niezliczone działania dla lokalnej społeczności, jak na przykład Bieg WDechę, rodzinne weekendy, spotkania dla kobiet.
Przemek Szymański znany jako Obywatel MC wraz z zespołem w ramach edukacyjnego projektu Witaj w domu przygotowywał i realizował przystanki dla młodzieży, aby rozmawiać o poczuciu własnej wartości.
Ewa Szmitka( Klub Sportowy Kontra) niestrudzenie prowadziła działania na rzecz większej obecności Kobiet w sporcie. Wystąpiła na wielu konferencjach, spotkaniach w polskim sejmie, jednoczyła wokół tematu wszystkich, którzy wiedzą, że sport nie ma płci i powinien być dostępny dla każdego. W tym roku Ewa Szmitka wydała również podręcznik do Walking Futbalu, który można cały czas pobrać ze strony: https://bit.ly/3YJOJqs
A pozostając na chwilę przy piłce nożnej, w tym roku miałyśmy okazję partnerować
IV Ogólnopolskiemu Turniejowi Piłki Nożnej "Dziewczyny Grają Fair", który zorganizowała Ich Własna Liga.
Dziewczyny z Fundacja Rodzic w mieście przygotowały konferencję dla liderek Klubów Mam, na której wspólnie zastanawiały się, jak wspierać kobiety, który chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Miałyśmy przyjemność być patronką tego spotkania.
Jak co roku partnerujemy niezwykłemu muzycznemu wydarzeniu Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, a tym roku koncerty, które mogłyśmy usłyszeć w ramach tego wydarzenia były niezwykle poruszające. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pro Musica Viva.
Podobnie wzruszenie towarzyszyło nam przy spektaklu zorganizowanym przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki" w reżyserii Marii Schejbal-Cytawy, który mogłyśmy obejrzeć w Poznaniu.
Niespodziewaniem to nam udało się wzruszyć aktywistki z Dziewuchy Dziewuchom
Nawet nie podejmujemy się wymienić działań, które organizuje nasza zaprzyjaźniona Woykowska.org. Naszym oczkiem w głowie są oczywiście warsztaty mocy dla dziewczynek i starszych dziewcząt w małych miejscowościach, ale trzymamy kciuki za wszystko, co robicie.
Nieustannie mamy ogromną przyjemność współpracować ze Szkoła Liderów i Liderek. W przyszłym roku mamy między innymi zaplanowane działanie na rzecz wzmocnienia kobiet startujących w wyborach samorządowych.
Podobnie jest z Kosmos dla Dziewczynek - nasza przyjaźń kwitnie i pięknie się rozwija. Jesteśmy naprawdę szczęśliwe, że możemy wspierać Portal Wiedzy, na którym znajdziecie setki świetnych, wartościowych tekstów.
A jeśli jesteśmy przy tekstach, to nasza współpraca z Newsweek Psychologia ma nowe oblicze, czyli cyk rozmów: Wzmacniamy głos kobiet. Wszystkie wywiady z tego cyklu możecie przeczytać również na naszej stronie.
Zdecydowanie za rzadko o tym piszemy, ale wśród naszych zaprzyjaźnionych orbit od lat jest Katarzyna Kubiczek - trenerka Family-Lab Polska, która ze swoimi wzmacniającymi warsztatami wyruszyła do małych miejscowości, aby rozmawiać z rodzicami o wszystkim, co było bliskie Jesperowi Juulowi. -poczucie własnej wartości, poszanowanie granic, autentyczna, bezpieczna relacja z dzieckiem. O Kasi już niedługo usłyszycie więcej w jednej z naszych rozmów.
Fundacja NAGLE SAMI nieprzerwanie robi to co potrafi najlepiej - wspiera wszystkich, którzy doświadczyli w swoim życiu straty. Prowadzony przez nich Telefon Zaufania jest często pierwszym kontaktem, po który sięga zrozpaczona osoba. Jest w nas ogromna wdzięczność, że jesteście i niesiecie tyle dobra.
Trzy niezłomne Wiedźmy z Kolska robią swoje i całe szczęście, bo bez nich mapa Polski byłaby naprawdę niepełna. Jesteśmy z Wami!
Fundacja ToTutaj-Oficyna oraz Elżbieta Kaczor - autorka postów, których naprawdę nie da się pomylić z żadnymi innymi, niestrudzenie zapraszają kobiety z Bytomia i okolic na warsztaty wytchnieniowe.
Tranzycja.pl, Bezpestkowe, Fala Nowej Kultury, Fundacja Akceptacja, Stowarzyszenie Patchwork to organizacje, która konsekwentnie i bez kompromisów wspierają osoby, którym trudno znaleźć wsparcie w innych organizacjach lub instytucjach. Robią to po swojemu i za to je bardzo podziwiamy.
W naszych najdłuższym poście w historii nie może zabraknąć wspaniałych kobiet, które każdego dnia swoją postawą, życiowymi i zawodowymi wyborami zdecydowały, że będą zmieniać wybrany kawałek świata.
Cecylia Malik - wspaniała artystka-aktywistka, autorka książek dla dzieci, niezmęczona wojowniczka o polskie rzeki
Ewa Furgał założyciela Fundacja Dziewczyny w Spektrum, autorka książek o byciu w spektrum.
Monika Roszak i Marta Smejda - bohaterki działań pozamiejskich, niestrudzenie aktywizujące i wzmacniające polskie kobiety mieszkające na wsiach.
Magda Korczyńska autorka projektu edukacyjnego Jak wychowywać dziewczynki która pracuje nad książką o stereotypach, jakiej w Polsce jeszcze nie było.
Ewa Pietruszczak i Ewa Kwiatkowska współwórczynie Fundacji moonka, które w tym roku, wraz z #infutureinstitute in.future opublikowały raport o dojrzewaniu polskich chłopców.
Dorota Raniszewska - ONE IMAGE MANY WORDS - wspierająca kobiety na wielu płaszczyznach.
I jeszcze tylko na koniec przypomnienie, że Olga Ślepowrońska w tym roku dołączyła do społeczności Ashoka Fellows wyjątkowej społeczności Ashoka w Polsce, a
Małgorzata Nowosad, prezeska Kobiety w chirurgii została laureatką nagrody #NieustraszonewPracy organizowanej przez wysokieobcasy.
Tyle dobra w tym roku się wydarzyło! A nie napisałyśmy jeszcze o wszystkim!