Menu
Screen Shot 2024 01 01 At 18.31.13

NIEZŁE SZPRYCHY. O kobietach w kulturze rowerowej

Jeśli rower, jak uważała Susan B. Anthony, "obdarzył kobietę poczuciem wolności i samowystarczalności", to książka Agnieszki Ejsymont obdarzyła nas wszystkie - rowerzystki, kolarzystki, entuzjastki cyklizmu - niezwykle przyjemnym, zbyt rzadko odczuwanym i bardzo potrzebnym poczuciem ważności. /Małgorzata greten Pawlaczek/ Szosa jest kobietą.
Screen Shot 2024 01 02 At 10.51.21
Rower to nie tylko środek transportu. To symbol wolności, przygody i zdrowego trybu życia. Jednak kiedy myślimy o kulturze rowerowej, zazwyczaj nasze myśli skupiają się na mężczyznach w kaskach i koszulkach zespołów kolarskich. Agnieszka Ejsymont, autorka książki "Niezłe Szprychy. O Kobietach w Kulturze Rowerowej," przynosi nową perspektywę, ukazując kobiecy wkład w świat rowerów.
Książka jest przewodnikiem po historii, kulturze i “życiu rowerowym”, widzianym z perspektywy kobiet. Skupia się na różnych aspektach kultury rowerowej - od zawodowego kolarstwa, po codzienne, rekreacyjne przejażdżki ulicami miast.
Najważniejszym zadaniem publikacji jest wyeksponowanie kobiecych doświadczeń i osiągnięć w tym, jakby na to nie spojrzeć - męskim, dwukołowym świecie.
Screen Shot 2024 01 02 At 10.48.01
Jednym z głównych tematów "Szprych" są kolarskie herstorie. Autorka prezentuje historię wyjątkowych osiągnięć, równie wyjątkowych kobiet - odkrywając przed czytelnikami nie tylko triumfy na trasach wyścigów, ale także trudności, z jakimi Bohaterki musiały się mierzyć w zdominowanym przez mężczyzn środowisku. To inspirujący przekaz, który pokazuje, że kobiety od dawna były nieodłączną częścią rowerowego świata.
Co więcej, Autorka nie ogranicza się tylko do zawodowego kolarstwa, badając również codzienne doświadczenia kobiet na rowerach. Opowiada o tym, jak kobiety korzystają z rowerów w swoim życiu codziennym, traktując rower jako środek transportu, rekreacji czy źródło relaksu. To właśnie te osobiste historie i relacje uczestniczek kultury kolarskiej nadają książce głębi i autentyczności.
Pozycja nie unika także istotnych tematów związanych z płcią, a raczej kwestią nierówności, jaka istnieje w kolarstwie i świecie rowerów, stereotypami odnośnie płci, czy wyzwaniami, przed jakimi stają młode kolarki.



OPIS WYDAWCY:
Książka, z której dowiecie się między innymi: jak rozwijało się kobiece kolarstwo na przestrzeni lat, czym jest kolarskie siostrzeństwo i gdzie je znaleźć, jakie wyzwania stoją przed kobietami wsiadającymi na rower i dlaczego warto je podejmować oraz że stwierdzenie "JEŹDZIĆ JAK DZIEWCZYNA" można zdecydowanie uznać za komplement.

„Niezłe Szprychy” przybliżają historie wyjątkowych rowerzystek, które przyczyniły się do rozwoju dyscypliny jako zawodniczki, projektantki, aktywistki czy założycielki przyjaznych kobietom marek rowerowych.

W publikacji znalazły się też rozmowy z pięcioma kolarkami: Dorotą Juranek, Aliną Kilian, Izabellą Krawczyk, Marianne Martin oraz Lael Wilcox, które zgodziły się wziąć udział w projekcie, podzielić przemyśleniami na temat kobiecości w kontekście kolarstwa i opowiedzieć co każda z nich ceni sobie w tej dyscyplinie.

Książka powstała w ramach dyplomu projektowego na wrocławskiej ASP, dlatego oprawa graficzna treści stanowi jej niewątpliwy atut. Autorka projektując bawi się konceptem tytułowych szprych, wykorzystując je w kompozycjach poszczególnych stron, przez co całość staje się bardzo dynamiczna i różnorodna.

Projekt został zauważony na licznych konkursach projektowych w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wystawach we Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i w Pilźnie. Jeszcze w tym roku zagości w Instytucie Designu w Kielcach na solowej wystawie w ramach programu „Wystaw się!”. Jednym słowem – jest rozchwytywany i pora, by znalazł się także na Waszych półkach.
O autorce: Projektantka, absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Organizatorka wydarzeń, koordynatorka projektów, prowadząca warsztaty. Przez kilka lat współtworzyła międzynarodowy festiwal filmowy Bike Days we Wrocławiu. To tam zafascynował ją rower i związane z nim środowisko.
• Dla wszystkich miłośniczek i miłośników kultury rowerowej
Screen Shot 2024 01 02 At 10.45.03
Kup Książkę