Poza nurtem. Odcinek 16. Dr Tamara Sztyma - "Bio-faktura" - wystawa malarstwa Heleny Berlewi. O życiodajnej sile tworzenia

💎 PREMIERA💎 PREMIERA💎 PREMIERA💎
W 16. odcinku podcastu #Poza nurtem rozmawiamy z dr Tamarą Sztymą - historyczką sztuki i kuratorką wystawy "Bio-faktura. Wystawa malarstwa Hel Enri", która powstała w partnerstwie z Fundacją Magovox.
Podstawowym założeniem Fundacji jest wzmacnianie głosu kobiet, także tych, które zostały w historii pominięte, zapomniane. Taka jest historia Heleny Berlewi - malarki, która swój pierwszy obraz namalowała w wieku 79 lat. To tożsamotwórcza opowieść o życiu kobiety, która stwarza siebie na nowo.
I tak Helena Berlewi staje się Hel Enri. W naszej rozmowie przywołujemy również 6 innych kobiet, których dokonania prezentowane są w Galerii Dziedzictwo: Helena Rubinstein, Róża Luksemburg, Sara Szenirer, Helena Deutsch, Ida Kamińska i Alina Szapocznikow.
dr Tamara Sztyma - historyczka sztuki, kuratorka wystaw, główna specjalistka w Dziale Wystaw Muzeum POLIN; absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Żydowskich w Oxford Center for Hebrew and Jewish Studies. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka publikacji na temat twórczości artystów żydowskich i sztuki żydowskiej. W 2007-2013 pracowała w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w zespole przygotowującym projekt Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich jako współkuratorka Galerii Międzywojennej („Na żydowskiej ulicy”). Od 2013 r. pracuje w Muzeum POLIN jako kuratorka w Dziale Wystaw. W 2013 r. przygotowała od strony kuratorskiej wystawy: „Listy do tych, co daleko” (2014), „Jak zrobić muzeum? (2015), „Szafa grająca” (2017), „W Polsce Króla Maciusia” (2018), „Dziedzictwo Żydów Polskich” (2020, ekspozycja stała), „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” (2022), jak również szereg mniejszych projektów wystawienniczych.
Do rozmów zaprasza Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek.
Wystawę malarstwa Hel Enri można oglądać do 16 września 2024 w Muzeum POLIN w Warszawie.
Podcast Poza nurtem powstaje z inicjatywy Fundacji MagoVox - wzmacniamy głos kobiet.
Jak Wam się słucha magovoxowych rozmów? Czekamy na Wasze komentarze.
Kogo chciałybyście_chcielibyście usłyszeć w kolejnych odcinkach. Dajcie nam znać!
Znajdziecie nas:
🔊YouTube
🔊Spotify TUTAJ
🔊Apple Podcast TUTAJ
"Poza nurtem" to podcast o małych zmianach społecznych. Zapraszamy w nim do rozmowy osoby, które swoimi działaniami i życiową postawą przyczyniają się do zmiany społecznej. Są to aktywistki, aktywiści, często artystki i artyści, osoby związane z organizacjami, które pracują na obrzeżach głównych tematów medialnych. Poza nurtem. Po swojemu. Na własnych zasadach. Ten podcast powstał z inicjatywy Fundacji MagoVox, która wzmacnia głos kobiet, aby mogły stanowić o sobie oraz uwierzyły we własną siłę, empatię i sprawczość.